saules-kolektoriai

Saulės kolektoriai

Saulės energija yra pati svarbiausia iš visų atsinaujinančių energijos šaltinių. Ji yra švari, neturi išmetamųjų atliekų ir yra reikalinga beveik kiekvienam gamtoje vykstančiam procesui. Pastaruoju metu saulės energijai skiriama vis daugiau dėmesio ir žmonės ėmėsi pritaikyti ją savo reikmėms. Vienas iš saulės energijos panaudojimo būdas yra saulės kolektoriai, tai įrenginiai skirti karšto vandens šildymui. Turėdami tokį įrenginį savo namų kieme ar ant namo stogo, galėsite visus metus džiaugtis šiltu vandeniu ir mažais kaštais.

 

Trumpai apie saulės kolektorius

Saulės energiją norint paversti šilumine energija yra naudojami saulės kolektorių, be jų sistemą sudaro akumuliacinis vandens šildytuvas, siurblio modulis, valdymo automatika, išsiplėtimo indas, vamzdynai jų izoliacija ir kt. elementai.

Visa sistema pirmiausiai užpildoma specialiai tokioms sistemoms skirtu neužšąlančiu skysčiu, atspariu aukštoms temperatūroms.Saulės kolektorių skaičius sistemoje ir vandens talpos dydis priklauso nuo šildomo vandens kiekio ir nuo sistemos paskirties. Karšto vandens ruošimui 3 – 4 asmenų šeimai gali užtekti mažos sistemos t.y. vienas 30-ties vamzdelių vakuuminis saulės kolektorius ir 300 l karšto vandens talpa, tačiau jei yra didesnis karšto vandens poreikis ar norima saulės energiją panaudoti daliniam patalpų šildymui, tokiu atveju reikėtų galingesnių sistemų.

Saulės kolektorių rūšys

Saulės kolektoriai yra skirstomi į vakuuminius ir į plokščiuosiuos. Tarp jų pagrindinis skirtumas – išvaizda bei panaudojimo galimybės.


Plokštieji saulės kolektoriai naudojami ypač plačiai ne tik dėl patrauklios savo išvaizdos, bet ir dėl paprastos priežiūros bei ilgaamžiškumo. Šių korektorių pagrindiniai privalumai, jog jie greitai ir paprastai sumontuojami, puikus kainos ir kokybės santykis, nepriekaištinga konstrukcija – įvairios pajungimo galimybės  bei išmatavimai.
Siekiant efektyviau panaudoti Saulės energiją šaltesniuoju laikotarpiu naudojami apvalūs vakuuminiai saulės kolektoriai. Apvalių vakuuminių saulės kolektorių svarbiausia ypatybė ta, kad vamzdelis, kuriame cirkuliuoja šilumos nešėjas, yra patalpintas vakuume, dėl sudėtingesnės gamybos technologijos kokybiški vakuuminiai kolektoriai yra brangesni už plokščiuosius saulės kolektorius. Taip pat vakuuminių saulės kolektorių sistema reikalauja sąlyginai daugiau priežiūros negu plokščiųjų saulės kolektorių.  Šiuos kolektorius taip pat paprasta montuoti yra įvairios pajungimo bei išmatavimų galimybės.

Per kiek laiko atsiperka saulės kolektorių įrengimas?

Saulės energijos kolektorius įsigyti daug lengviau, nei kitas vandens šildymo saulės energija sistemas. Priklausomai nuo gyvenamosios vietos (saulės šviesos lygio) ir sunaudojamo karšto vandens kiekio, sutaupomas elektros ar dujų kiekis skiriasi. Tačiau įprastuose namuose, kai elektros energijos sąskaitos 100 procentų sudaro vandens pašildymas, pilna pirkinio kaina dėl sumažėjusių sąskaitų atsiperka per 3-4 metus. Saulės energija veikiančio vandens šildytuvo dėka Jūs tikrai sutaupysite ženklią pinigų sumą.